• Aktualności
 • PołoĹźenie
 • Historia
 • Galeria
 • Kontakt
 • Archiwum
 • Stół Wielkanocny i podwójny sukces KGW Skrzypiec

  W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrzy odbyła się coroczna impreza „Stół Wielkanocny - tradycje kulinarne gminy Lubrza, gmin partnerskich i ościennych ”. W tym roku po raz pierwszy konkurs miał miejsce nie w Niedzielę Palmową, a tydzień wcześniej 22 marca 2015 r. Już po raz dwunasty gospodynie wiejskie z terenu powiatu prudnickiego i czeskiej ziemi osobłodzkiej przygotowały niezliczone dania, przystawki i słodkości. Z Gminy Lubrza w konkursie uczestniczyły Panie ze Skrzypca, Dytmarowa, Lubrzy, Trzebiny, Nowego Browińca i Słokowa. Z Czech przybyły delegacje z Osobłogi i Dívčí Hradu. Gminę Biała reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Chrzelic, a Gminę Głogówek gospodynie z Racławic Śląskich. Wszystkie przygotowane stoły uderzały przepychem i pomysłowością. Jury, w skład którego wchodzili m.in. restauratorzy i absolwenci szkół gastronomicznych miało nie lada zadanie - wybranie najlepszych stołów.
  Wyniki prezentują się następująco:
  I miejsce Dytmarów,
  II miejsce Skrzypiec,
  III miejsce Lubrza

  To nie koniec sukcesu naszej wsi, Pani Renata Wojas - kierownik Działu Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki przy Opolskim Oddziale Doradztwa Rolniczego przyznała reprezentacji Skrzypca nagrodę specjalną za... umiejętności kulinarne i zaangażowane panów wspierających działalność KGW.

  Skrzypiecki stół doceniono za krzonówkę, danie „jajo czy kura? ”, karkówkę z cebulą oraz sałatkę z białej kiełbasy. Nie bez znaczenia była także dekoracja nawiązująca do stylu naszych babć, bogata w ręcznie wykonane koronki i gliniane naczynia.

  Doskonały wynik w konkursie zawdzięczany paniom: Joannie Cibis, Eugenii Janickiej, Marcie Mikołajczyk, Henryce Olajossy, Mariannie Orszulak, Elżbiecie Wiśniewskiej oraz panom: Bernardowi Cibis, Markowi Mikołajczykowi oraz Józefowi Piechocie.

  Dodano: 22 marca 2015 r.


  [Rozmiar: 166820 bajtów

  Wszelkie prawa zastrzeĹźone.
  2012-2021
  Projekt i wykonanie: MW - numbat.