• Aktualności
  • PołoĹźenie
  • Historia
  • Galeria
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Odnowiona wieża kościoła w Dytmarowie

    Już od wielu tygodni możemy podziwiać wyremontowaną wieżę kościoła w Dytmarowie. To dobry czas na podsumowanie całego przedsięwzięcia. Prace remontowo-budowlane kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej rozpoczęto w lipcu 2014 r. Operacja polegała na odnowieniu elewacji wieży oraz wykonaniu izolacji pionowej ścian fundamentowych. Z kościelnej wieży liczącej ok. 35 m. zbito stary tynk i nałożono nowy wapienno-cementowy. W następnej kolejności pomalowano wieżę na żółto-piaskowy kolor. Hełmowi nadano szarą barwę komponującą się z dachem kościoła. Renowacji poddano również zwieńczenie wieży w postaci dwugłowego orła, sześcioramiennej gwiazdy oraz kuli. Elementy oczyszczono i pokryto złotem płatkowym.

    Kula na szczycie świątyni to kapsuła czasu, do której wkłada się dla przyszłych pokoleń dokumenty i pamiątki. Remont był wymarzonym pretekstem do jej otwarcia. Kapsuła kryła w sobie miedzianą tubę, a w niej znajdowały się niemieckojęzyczne dokumenty oraz monety z I połowy XIX i początku XX w. Tubę przestrzelono najprawdopodobniej podczas II wojny światowej, przez co znajdujące się w niej rękopisy były w bardzo złym stanie zachowania i musiały zostać poddane gruntownej renowacji w pracowni konserwacji papieru w Cieszynie. Odratowane dokumenty spisane osobno przez ówczesnych mieszkańców Dytmarowa, Skrzypca i Krzyżkowic powróciły do parafii i przechowywane są na plebanii. W piątek 13 marca br. kapsułę czasu zamknięto i wmontowano ponownie na szczyt wieży. Do kuli włożono kopie wspomnianych wcześniej rękopisów, kolekcję monet powiększoną o współczesne okazy z wizerunkiem Jana Pawła II oraz pismo Ks. Proboszcza Alojzego Wojnara zawierające aktualne informacje na temat dytamrowskiej parafii, w skład której wchodzą wsie Dytmarów, Skrzypiec i Krzyżkowice.

    Symbolicznym momentem kończącym prace remontowe był powrót figury św. Katarzyny Aleksandryjskiej po długim procesie renowacji i częściowej rekonstrukcji. Rzeźba znajduje się we wnęce wieży nad wejściem głównym do kościoła. Posąg pochodzi z końca XIX wieku, jest wykonany z ceramiki, wypalany w kilku częściach i klejony po wypale. Waży 70 kg i jest wysoki na 130 cm. Figurę oczyszczono z nawarstwień, odsolono poprzez okłady ligninowe oraz wzmocniono od środka siatką. Ubytki uzupełniono zaprawą mineralną barwioną w masie. Rekonstrukcji poddano rękę św. Katarzyny, koło i miecz - atrybuty świętej. Miecz, korona oraz brosza zostały pokryte złotem płatkowym. Rzeźba została wzmocniona środkiem krzemoorganicznym o właściwościach hydrofobowych. Plamy, które zostały na powierzchni spatynowano laserowo. 19 maja 2015 r. Ks. Proboszcz Alojzy Wojnar poświęcił figurę św. Katarzyny, następnie przy pomocy dźwigu wmontowano ją ponownie do wnęki w wieży kościelnej.

    Pracami związanymi z remontem wieży kościoła zajmowała się firma ARKADY Jerzego Wołki z Biskupowa. Opiekę konserwatorską i nadzór nad pracami sprawowała Dorota Gryczewska.

    Przedsięwzięcie dofinansowano z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
    Operacja mająca na celu odnowienie wieży oraz wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dytmarowie współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju ” - operacja, która odpowiada warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi ”. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
    Kwota dofinansowania: 185 tyś. zł
    Pozostała kwota (wkład własny) pozyskano z datków parafian z Dytmarowa, Skrzypca i Krzyżkowic.

    Dodano: 8 czerwca 2015 r.







    [Rozmiar: 166820 bajtów





    Wszelkie prawa zastrzeĹźone.
    2012-2021
    Projekt i wykonanie: MW - numbat.