• AktualnoĹ›ci
 • PoĹ‚oĹĽenie
 • Historia
 • Galeria
 • Kontakt
 • Archiwum
 • Eurowybory w Gminie Lubrza

  Wyborcze emocje już ostygły, przyszedł więc czas na podsumowanie eurowyborów w Gminie Lubrza.

  W 10 okręgach wyborczych, w tym po raz pierwszy jeden z nich także w Skrzypcu, eurodeputowanych wybierać mogło 3571 uprawnionych. Z prawa głosu skorzystało 665 mieszkańców, frekwencja wyniosła prawie 19%.

  Próg wyborczy w Gminie Lubrza przekroczyło aż 6 partii (w skali ogólnokrajowej było ich 5). Zwycięzc± wyborów okazało się Prawo i Sprawiedliwo¶ć, które uzyskało 28,55% głosów. Tuż za liderem plasuje się Platforma Obywatelska z 26,16% głosów. Trzecie miejsce przypadło Polskiemu Stronnictwu Ludowemu (19,14%). Pięcioprocentowy próg przekroczyły również: Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke (7,5%), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (6,22%) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy (5,1%).

  Poszczególne okręgi różniły się w wyborze liderów. Prawo i Sprawiedliwo¶ć wygrało w Krzyżkowicach, Laskowicach, Olszynce, Prężynce oraz Trzebinie. Platforma Obywatelska dominowała w Jasionie, Lubrzy, Nowym Browińcu i Skrzypcu. Na Polskie Stronnictwo Ludowe głosowało najwięcej mieszkańców Dytmarowa.

  W¶ród poszczególnych kandydatów największ± ilo¶ć głosów zdobyła Danuta Jałowiecka z Platformy Obywatelskiej (104 głosy), której udało się zdobyć mandat europoslanki. Jazłowiecka jako jedyna Opolanka weszła do Europarlamentu. Drugie miejsce zaj±ł Stanisław Rakoczy z PSL (79 głosów), a trzecie Dawid Jackiewicz z Prawa i Sprawiedliwo¶ci (55 głosów).

  Najwyższa frekwencja miała miejsce w Prężynce (26,55%) oraz Skrzypcu (21,75%). Najmniej głosów oddano w Nowym Browińcu (tylko 9,94%) i Olszynce (16,06%).

  Eurowybory 2014

  Szczegółowy rozkład głosów z uwzględnieniem wszystkich okręgów wyborczych przedstawia tabelka:

  Eurowybory 2014

  ¬ródło: Państwowa Komisja Wyborcza


  Dodano: 1 czerwca 2014 r.

  [Rozmiar: 166820 bajtów

  Wszelkie prawa zastrzeĹĽone.
  2012-2021
  Projekt i wykonanie: MW - numbat.