• Aktualności
 • PołoĹźenie
 • Historia
 • Galeria
 • Kontakt
 • Archiwum
 • Dożynki Wojewódzkie i przebojowe Panie z KGW Skrzypiec

  Ponad 70 km od Skrzypca, w Starych Siołkowicach odbyły się w niedzielę 7 września Opolskie Dożynki Wojewódzkie 2014. Do tej malowniczej wsi znajdującej się w Gminie Popielów zjechały delegacje z całego regionu, by razem świętować zakończenie żniw. W tym roku to Skrzypcowi przypadło reprezentowanie Gminy Lubrza na dożynkach wojewódzkich.

  Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Starych Siołkowicach. Kolejnym punktem był oczywiście korowód, na którego czele jechały (!) na specjalnych platformach wszystkie korony i wieńce, tuż za nimi ciągnął się sznur kolorowo przystrojonych ciągników i maszyn rolniczych. Gospodarze dożynek oraz przedstawiciele wiosek z Gminy Popielów zadbali o wesoły nastrój i przedstawili wiele zabawnych scenek: był prezydent Obama, zgraja pszczółek, smerfy, więźniowie i wielu innych bohaterów. Długa i śmieszna parada przebyła ulicami Starych Siołkowic i dotarła na rozlegle łąki, gdzie odbyła się pozostała część imprezy.

  Z niecierpliwością oczekiwano rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą koronę dożynkową. Po długim procesie oceniania 28 prac z całego województwa jury pod przewodnictwem prof. Teresy Smolińskiej ogłosiło wyniki. Tytuł najpiękniejszej korony kłosowo-ziarnkowej zdobyła korona z Krośnicy, drugie praca z Naroku a trzecie ex aequo korony z Puszyny, Wysokiej i Roszkowic. W kategorii koron ziarnkowych triumfowały Żywocice i Januszkowice. W ostatniej kategorii - pracy plastycznej przyznano nagrodę dla Nowego Lasu.

  "NAJLEPSZE JAJA NA ŚWIECIE TO SĄ W SKRZYPCU"

  Trzeba przyznać, że delegacja Skrzypca w składzie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysa i radnego wspaniale nas reprezentowała. Naszym przebojowym Paniom udało się zaprosić do wspólnego zdjęcia Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę. Charyzma naszych Pań nie przeszła niezauważona, czego dowodem są fragmenty Wiadomości TVP 1 z dnia 07.09.2014 r. oraz Kuriera TVP Opole.

  W Wiadomościach TVP 1 skrzypieckie gospodynie zachwalały jaja z naszych ferm kur niosek (fragment od 00:10:15):
  Wiadomości, 07.09.2014 r.

  Kurier Opolski przedstawił w swojej relacji z dożynek dumnie kroczącą w korowodzie ekipę ze Skrzypca (od 00:00:40):
  Kurier Opolski, 07.09.2014 r.

  Wspaniała pogoda, urocza wieś, pięknie przystrojone zagrody i doskonała atmosfera sprawiły, że Dożynki Wojewódzkie 2014 na długo zapadną w pamięć. Gratulujemy organizatorom świetnie zorganizowanego przedsięwzięcia.
  Korowód dożynkowy  Dodano: 9 września 2014 r.

  [Rozmiar: 166820 bajtów

  Wszelkie prawa zastrzeĹźone.
  2012-2021
  Projekt i wykonanie: MW - numbat.