• Aktualności
 • Położenie
 • Historia
 • Galeria
 • Kontakt
 • Archiwum
 • Dożynkowy pierwszy września

  W minioną niedzielę (1 września 2013 r.) mieszkańcy Skrzypca świętowali podwójnie, w pierwszej kolejności odbyły się dożynki parafialne, później w Prężynce miały miejsce Dożynki Gminy Lubrza. Gminne święto plonów rozpoczęło się korowodem wieńców dożynkowych prezentowanych przez przedstawicieli z Prężynki, Trzebiny, Jasiony, Skrzypca, Laskowic, Lubrzy, Słokowa, Dytmarowa i Krzyżkowic. Za reprezentantami sołectw naszej gminy ciągnęła się parada przystrojonych ciągników i przebranych mieszkańców Prężynki. Kolorowy marsz zakończył tuż przed wielkim namiotem, gdzie przebiegała dalsza część świętowania. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło przedstawicieli z Republiki Czeskiej, pojawiła się starostka Dívčí Hradu Božena Mruzíková oraz Państwo Müllerowie z Hlinki. Czeskie media reprezentował dziennikarz Studia STA Radek Vráblík. Oficjalną część corocznej uroczystości otworzyli Wójt Gminy Lubrza Mariusza Kozaczek i ks. proboszcz Rajmund Lipp. Później obyła się polowa msza święta.

  Mimo rutynowego programu imprezy emocji nie brakowało, zwłaszcza podczas rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą koronę żniwną. Należy przyznać, że w tym roku poziom wykonania wieńców dożynkowych był bardzo wysoki. Misternie wykonana korona ziarnkowa z Trzebiny oraz wspaniała korona kłosowa z Laskowic słusznie zasłużyły na pierwsze miejsca w konkursie. Nie mniej piękne były wieńce dożynkowe z Prężynki i Lubrzy, które zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce. Praca Pań ze Skrzypca w tym roku zdobyło wyróżnienie.

  Nie tylko prezentacja dzieł z kłosów, ziaren i kwiatów wzbudziła zainteresowanie, również część artystyczno-rozrywkowa imprezy była efektowna. Wyśmienity koncert Bialskiej Orkiestry Dętej oraz widowiskowe pokazy Bractwa Rycerskiego Księstwa Nyskiego utrzymane w średniowiecznym klimacie robiły wielkie wrażenie. Tegoroczne dożynki gminne należy uznać za udane, czekamy na przyszły rok.
  Równolegle z Dożynkami Gminy Lubrza odbyły się dożynki parafialne. W kościele w Dytmarowie odbyła się msza dożynkowa w intencji rolników ze Skrzypca oraz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Skrzypiec. Na tę okazję Panie z Koła Gospodyń Wiejskich uplotły koronę dożynkową. Na ołtarz przyniesiono dary, m. in. chleb, kosze z warzywami i owocami. Starostami dożynek byli: przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich ze Skrzypca Marianna Orszulak oraz prezes RSP Jarosław Mormul.  Dodano: 03 września 2013 r.

  [Rozmiar: 166820 bajtów

  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  2012-2017
  Projekt i wykonanie: MW - numbat.